ahmedbensaada.com

Il y a pire que de ne pas être informé: c’est penser l’être

  • Augmenter la taille
  • Taille par défaut
  • Diminuer la taille
Accueil "Printemps arabe" Koalisyonların kutsanmış döneminde

Koalisyonların kutsanmış döneminde

Envoyer Imprimer PDF

Çeviri: Şeyma Tahan

Peşabur’dan Duhok’a geçiş noktasındaki Suriyeli mülteciler (Bağdat’ın 430 km kuzeybatısı, Irak), 20 Ağustos 2013 Salı

(AP / Hadi Mizban)

 

Çeyrek yüzyıldır, Arap dünyası koalisyonların hızına göre yaşıyor. Koalisyondan koalisyona, bu dünya biraz daha gerilemeye, kaosa ve yıkıma gömülüyor.  Koalisyondan koalisyona, bu dünya yalnızca katliam, tecavüz, toplu göç ve harabelere tanık oldu. Koalisyondan koalisyona, yüzbinlerce Arabın kanı döküldü ;  bu kanlar sadece Arapların birbirleri arasındaki değil, Araplar ve Batılılar arasındaki kini de suladı.

Oysa koalisyondan koalisyona aynı Batılılar, sofistike silahları, akıllı bombalarıyla, Demokrasi, Barış ve Refah gibi İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü’nü de yayma sözü verdi.

Tam tersine, koalisyondan koalisyona tüm Arap ülkeleri çöktü ve bu denli beklenen Demokrasi’nin yerini kalpleri yeme ve başları kesme sanatına teşvik eden bir öğreti aldı.

Oysa koalisyondan koalisyona, kurulu düzene uygun düşüncelere sahip kişiler, kötülük ekseni, kanlı cihatçılık ve korkunç terörizmle mücadele vaadinde bulunmuştu.

Tam tersine, koalisyondan koalisyona, 2002-2004’te terör saldırılarında ölenlerin sayısı %4500 arttı… !

Ama, koalisyondan koalisyona, bu dünyanın Büyükleri bize daha iyi bir gelecek, kültürel gelişme ve ekonomik refah garanti etmişti.

Bunun tam aksine, koalisyondan koalisyona, elle tutulur tek gelecek ;  toplu göç,  tek kök salan kültür ; intihar saldırıları ve tek refah ;  mülteci kampları ve ataların mirasının yok edilmesi oldu.

Koalisyondan koalisyona, Arap dünyasına genç, güzel ve ‘’ilkbahar’’ ruhunu yansıtsın diye çiçekli kağıda sarılı yeni bir dönem sunuldu.

Bunun tam tersine, hiçbir dönem bu kadar uğursuz olmadı : 1,4 milyon kurban (ölü ya da yaralı), 833 milyar dolar kayıp, vücutlara, ruhlara ve düşüncelere ebediyen kazınmış çok büyük acılar.

Koalisyondan koalisyona, kendini teröre maddi destek vermeye, cihatçılığa teşvik etmeye ve düşünce ayrılığını pekiştirmeye veren bazı müttefikler tanındı.

Koalisyondan koalisyona, petrolün pompalanması, arkeolojik hazinelerin yağmalanması ve Arap dünyasının alt yapısının yok edilmesine katılan müttefikler görüldü.

Koalisyondan koalisyona din savaşları körüklendi, dinden sapmalar alevlendi, İslam’a leke sürüldü ve Müslümanlar şeytanlaştırıldı.

Koalisyondan koalisyona, karadan, insan sürüleri için dikenli tellerle çevrili sınırlara, denizlerden kırmızı süveterli küçük bir çocuğun artık insanların zalimliğini görmemek için ıslak kumda kıpırdamadan yattığı plaja kadar yollar açıldı,

Koalisyonların kutsanmış döneminde, Arap dünyasının akan kanı, gözyaşı ve çöküşü asla bitmek bilmiyor…


Orijinal versiyonu


 

Qui sont ces ténors autoproclamés du Hirak?

Arabesque$: Version Arabe

Arabesque$: Édition Algérienne

arabesque_anep_tn.jpg

Arabesque$ : Enquête sur le rôle des États-Unis dans les révoltes arabes

Czas EuroMajdanu

La face cachée des révolutions arabes

Kamel Daoud: Cologne, contre-enquête

Arabesque américaine

Le développement économique de l'Algérie


AddThis Social Bookmark Button